Technika
    Roboty kuchenne twoich marzeń
    Dzięki bardzo posuniętej do przodu technice lubimy się w dzisiejszych czasach otaczać sprzętami, które będą nam pokazywały właśnie to, co jest owocem pracy wynalazców naszych czasów. Każdy z nas zgodnie może stwierdzić, ze wszystkie sprzęty są nam bardzo potrzebne do życia i czasami ułatwiają nam je aż za bardzo. Bywa, że z braku czadu otaczamy się wieloma robotami, które pewne obowiązki wykonują za nas kilka razy szybciej niż my byśmy to zrobili. To nas kusi i przemawia za tym, żeby takie rzeczy kupować i używać je w życiu codziennym. Spieszymy się i nawet nie mamy okazji, by zrobić sobie obiad, a co dopiero zadbać o swoją rodzinę. Z w pełni wyposażoną kuchnią, w której jest mnóstwo sprzętów elektrycznych codzienność wydaje się nam dużo łatwiejsza do zaakceptowania. Jesteśmy już ludźmi wygodnymi, więc z naszych wygód chcemy sobie po prostu korzystać. Do zaparzania kawy niezbędny nam jest wcale kubek i czajnik, ale najodpowiedniejszy jest ekspres, który szybko i smacznie przyrządzi nam ulubiony gatunek kawy. Poza tym bardzo pomocny okazuje się, , że wszystko inne też możemy przygotować dużo szybciej i łatwiej. Na przykład lubimy jeść placki ziemniaczane, ale nie przepadamy za tarciem ziemniaków na nie.

    Możemy wrzucić ziemniaki do specjalnego urządzenia, które zetrze za nas te upiorne warzywa. Poza tym istnieje też możliwość przygotowania zupy czy dań na parze – wystarczy wrzucić je do robota kuchennego, nastawić na odpowiednią godzinę, a potem tylko wyjąć wszystko i jeść. W mikrofalówce podgrzejemy sobie wszystkie wcześniej przygotowane przez nas produkty: jedzenie, picie. Kiedy chcemy upiec ciasto możemy wszystkie potrzebne składniki wrzucić do odpowiedniego miksera, który bez pomocy naszej ręki wszystko sprawnie wymiesza. Potrzebne są nam jeszcze tylko: dobra zmywarka, która sama upora się z brudnymi naczyniami, które wyprodukowaliśmy oraz duży zamrażalnik do przechowywania dań, które chcemy zjeść w inny dzień, by jedzenie nie straciło swojej świeżości i smaku oraz właściwości odżywczych.

postheadericon Motyl i skafander

Wspaniały, piękny, wzruszający, wybitny, niezwykły, nie dla każdego. Film oparty na książce która została napisany tylko jedną powieką, po prostu musi robić wrażenie. Choćby tylko ze względu na ogrom bolesnej i ciężkiej pracy sparaliżowanego autora oraz pomagającej mu sekretarki. Film choć wielokrotnie wzrusza nie jest kolejnym mdłym obrazem. Nie ma tutaj celowego, sztucznego wchodzenia na emocji. Historia jest szczera, miejscami bardzo zabawna (główny bohater mimo poważnego wypadku nie traci charakterystycznych cech charakteru, wciąż lubi spoglądać za dekolt, czy obserwować odsłonięte kobiece kolana. Jak to się w ogóle stało? W 1995 roku Bauby (grany przez Amalric’a) miał ponad czterdzieści lat, piękną kobietę, szybki samochód, dobra posadę redaktora naczelnego „Elle”. Nagle jednak traci to wszystko – pod wpływem wypadku doznaje paraliżu całego ciała. Jedyne co pozostaje w nim sprawne to umysł i lewe oko. Prawe zostało zaszyte, ponieważ przestał działać narząd nawilżający spojówkę. Bohater nie ma nic do stracenia, oprócz życia. Mimo to rozpoczyna walkę, kiedy to dzień po dniu pielęgniarka powtarza mu alfabet ułożny według częstotliwości używania poszczególnych liter, a gdy dochodzi do odpowiedniego znaku Jean-Dominique Bauby mrugał. I tak powstała cała fantastyczna książka. Niestety, kilka tygodni po spisaniu książki, główny bohater umiera. Tego jednak nie dowiemy się z filmu. To wiemy już życia.

Zostaw komentarz

Musisz być zalogowany to post a comment.